Praktický výcvik navazuje na teorii

Žatec, 9. dubna 2004

Protože už je poměrně teplo a teoretických hodin máme za sebou dost, připravili jsme s Ájou cvičení. Pojali jsme jej ale spíše jako několik zásahů při izolovaných událostech, což se ve výsledku ukázalo jako dobrý nápad. Kromě nás dvou se sešlo dalších devět lidiček - členů, čekatelů i (prozatím) hostů (Zdeňka Kostková, Jitka a Claudia Kucerovy). Vyrazili jsme do parku - do části v blízkosti motorestu Kulatá, kde jsme přítomné rozlosovali do skupin, ve kterých pak zasahovali u jednotlivých případů:

 • 1. Krvácení z nosu po ráně míčem do obličeje - Pája, Zdeňka, Jitka
  Poměrně jednoduché, ale protože holky chyběly na výuce, když jsme to probírali, pár chybiček se vloudilo. Ale jinak dobrý.

 • 2. Úraz elektrickým proudem se zástavou dechu a oběhu - Míra, Lucka, Claudia
  Díky nepozornosti by došlo ve skutečnosti k maléru - zachránci byli zasažení elektrickým proudem. Protože jsme chtěli vidět další postup, nechali jsme je zasahovat dál. Další činnost včetně resuscitace a volání ZZS již proběhla bez zádrhelů.

 • 3. Hypoglykemie - Ludvík, Ráďa, Andrea
  Starší člověk, trochu zmatený a s pocitem nevolnosti - to může být leccos. Naši zasahující po chvíli váhání nakonec díky otázkám, které kladli jak postiženému tak jeho známému, přišli na to, že dotyčný je diabetik na inzulínu, který dnes nic nejedl a inzulín si píchl. Podali mu proto několik kostek cukru a počkali na zlepšení stavu. Ještě nějaké poučení pro postiženého a je to!

  Pak byla krátká přestávka a změna lidí v týmech, které dále zasahovaly:

 • 4. Bezvědomí bez zjevné příčiny - Míra, Jitka, Claudia
  Tato skupina objevila ležící osobu, která nereagovala na žádné podněty. Dech a oběh byly v pořádku a z dalšího vyšetření nebyla zjištěna žádná možná příčina bezvědomí. Během vyšetření zasahující zavolali záchrannou službu a pak, za stálé kontroly životních funkcí postiženého, čekali na její příjezd. Během čekání mohli zasahující využít u postiženého stabilizovanou polohu na boku, ale protože neměli žádnou jinou práci a dojezd ZZS se předpokládal rychlý, zvolili udržování volných dýchacích cest pomocí trojitého manévru.

 • 5. Bolesti na hrudi - Ludvík, Pája, Zdeňka
  Starší muž si stěžuje na silné svíravé bolesti na hrudi, které vystřelují do levého ramene. Protože se léčil se srdcem, vzal si pod jazyk svůj nitroglycerin, který mu vždy v podobných situacích pomohl. Tentokrát se však úleva nedostavila. Naši záchranáři zjistili potřebné údaje, pána pohodlně posadili a uklidňovali ho, protože kromě strachu byl také rozčílený kvůli problémům s rodinou, což jeho stavu nemohlo nijak prospět. Pak už čekali na příjezd záchranky, kterou mezitím zavolali.

 • 6. Kolaps - Lucka, Ráďa, Andrea
  Záchranáři byli svědky kolapsu. Nemeškali a po bleskovém zhodnocení situace postiženému, který pomalu "přicházel k sobě", zvedli nohy. Pak zjistili, že dotyčný trpí na nízký tlak a teď je navíc po flámu a tekutin přes den moc nevypil. Postupně se stav upravil a naši záchranáři šli dotyčného doprovodit domů. Cestou jej řádně poučili, co má dělat dál.

  Pak následovala další přestávka, během níž jsme připravovali další situaci:

 • 7. Tepenné krvácení a stresová reakce - Lucka, Pája, Ráďa, Andrea, Míra
  Zdravotnická hlídka byla přivolána k úrazu při ukázce šermířů. Jeden z účinkujících nešťastnou náhodou řízl druhého na horní končetině a způsobil mu tím tepenné krvácení. Sám se z toho psychicky zhroutil. Záchranáři se rozdělili - jedna skupina pomocí tlakového obvazu ošetřila krvácení a druhá se starala o šermíře se stresovou reakcí. Bohužel museli v jednu chvíli použít i trochu přiměřeného násilí, aby zabránili postiženému v nebezpečném chování. Na místo byla přivolána kromě záchranky i policie.

 • 8. Úraz hlavy, podezření na otřes mozku - Ludvík, Zdeňka, Jitka, Claudia
  Muž při chůzi na chůdách zakopl a spadl. Přitom se uhodil do hlavy o kořeny stromu. Přivolaná hlídka zjišťuje stav vědomí a oštřuje tržnou ranku na čele. Protože dotyčný byl chvilku v bezvědomí a teď měl závratě a pocity na zvracení, zavolali záchrannou službu pro podezření na otřes mozku. Dotyčného do jejího příjezdu pohodlně uložili a sledovali zejména stav vědomí.

 • 9. Dopravní nehoda - Ludvík, Jitka, Zdeňka, Claudia, Pája, Ráďa, Andrea, Míra
  Zajištění místa nehody, přivolání odborné pomoci, vyšetření a ošetření řidiče osobního automobilu a sraženého cyklisty - to byly jednotlivé kroky, které plnili záchranáři u posledního případu. Zde všechno proběhlo výborně, až na drobný zádrhel při volání pomoci, dokonce na tolik zapomínaný tepelný komfort zraněných teď záchranáři mysleli.

  A už přišlo vyhodnocení. Všem se akce moc líbila a všichni souhlasili, že je to potřeba, protože jenom teorie nestačí. Právě praktickým výcvikem se záchranáři naučí rychle hodnotit situaci včetně vlastní bezpečnosti. Komu se něco při tomto výcviku nepovedlo, určitě na to nezapomene, až na něco podobného narazí ve skutečnosti. A je konec cvičení. Cože? Není? Ne. Ještě si na oplátku připravili Míra s Andreou, Radkou a Luckou dopravní nehodu pro nás, organizátory. K ruce jsme si mohli vzít ty, co zbyli. Tak jsme zachraňovali čtyři lidi v trabantu, který vyboural opilý a agresivní řidič. Zvládli jsme to. Pak už byl konec doopravdy.

  Slávek Jurnečka


  *Úvodní strana* *Fotogalerie 2004* *Činnost 2004*