Výcvik v podzemí

Žatec, 30. ledna 2004

Znáte takové ty nápady, které vás z ničeho nic napadnou, bez žádného plánování ani dlouhého vymýšlení? Tak to přesně vypadalo s dnešní akcí. Najednou, bez varování, nám bylo jasné, že se pokusíme svolat co nejvíc lidí a vyzkoušet něco rovnou v terénu. Tak Slávek nažhavil telefony a začalo to vypadat slibně, protože lidi se tvářili, jako že by i přišli.

Terén byl zajímavý - jednalo se o staré kanalizační chodby na děšťovou vodu. Ztratil se tam kluk, když hráli na schovávanou. Našel si skvělý úkryt a vypadalo to, že vyhraje, jenže mezitím se setmělo, přituhlo a milý, pořádně prochlazený vítěz ztratil v tmavé chodbě orientaci. Úkol byl jednoduchý - prohledat chodby, najít chlapce a dostat ho v pořádku ven.

Vzhledem k tomu, že to byla docela přepadovka, neměli jsme tolik svítilen, jako lidí, ale poradili jsme si i tak. Cílem pro dnešek bylo zapojit hlavně nováčky a naučit je nové věci, jako třeba jak vypadá spojení vysílačkou, mezi skupinami, jak se postupuje, když se hledaná osoba najde, že nesmí zapomenout na tepelný komfort pro zraněného, nebo jak se zachází se scoop rámem, speciálními nosítky.

Celé to probíhlo tak, že jsme se rozdělili na dvě party, jedna hledala v chodbě směrem od řeky a ta naše šla k vodárenské věži najít další vstup, abychom jim mohli jít naproti. Po chvíli hledání a prodírání se vysokým plevelem, se ve vysílačce ozvalo: "Hlásím nález." Pak jsme si ještě zjistili, kde vlastně druhá polovina je a už jsme spěchali za nimi do podzemí. Při ostrém zásahu by skupina co ztracenou osobu našla, okamžitě začla s vyšetřováním a ošetřováním, ale v našem případě se čekalo, až dorazíme i my, aby to viděli všichni. Náš figurant Kuba ležel na dece schoulený do klubíčka. Pak jsme si vysvětlili a ukázali, jak vyšetřit základní životní funkce a v jakém pořadí. Takže zapomeňte na americké seriály, nejdřív se zjišťuje vědomí (a to oslovením, pak dotekem a nakonec bolestivým podnětem, pokud nereaguje), pak dýchání a až jako třetí oběh (= pulz). Nakonec jsme si vyzkoušeli transport osoby na scoop rámu. Museli jsme s ním při nastavování velikosti docela zápolit, šel ztuha a prostoru v chodbě nebylo zrovna mnoho - průměr skruží zhruba 1,5 m. Kubu jsme ale za přispění všech členů týmu dostali v pořádku ven a nám zůstala zase jedna dobrá zkušenost navíc.

Ve výcviku budeme samozřejmě pokračovat, na 20. února už chystáme slaňování a vyhledávání osob v Bezděkově. Zveme všechny členy, čekatele na členství, ale i úplně nové lidi, kteří by si chtěli práci záchranářů okouknout, nebo si ji vyzkoušet. Znalosti první pomoci a slaňování nejsou podmínkou, u nás se to můžete naučit.

Ája Lálová


*Úvodní strana*   *Činnost 2004*