2. organizační porada "Rescue Patrol 2004" a periodické cvičení

Česká Kamenice, 12. - 14. prosince 2003

Porada proběhla, jak jinak, v českokamenickém Centru dětí a mládeže. Stejně tak začátek byl jako obvykle o půl hodiny později, než v deklarovaných 18:00. Mimo jiné i kvůli naší "delegaci", která se přepravuje po dráze s příjezdem několik minut po šesté (p.m.).

Na poradě byli samozřejmě českokameničtí záchranáři (SDZZ ČK) a mezi hosty kromě nás ještě ČČK České Budějovice, kynologové a pár dalších nadšenců :-) . Já osobně znám tyto porady důvěrně, protože jsem se jich účastnil již při přípravách 4. ročníku Rescue Patrolu, který se konal 2. - 6. září 2003. Ale tentokrát jsme byli na poradě poprvé jako Záchranáři Žatec.

Bratři Břečkovi - dvojčata Zdeněk (ředitel SDZZ ČK) a Jirka (velitel SDZZ ČK) - ostatní hosty seznámili se vznikem našeho sdružení a nastínili několik možností vzájemné spolupráce. První společnou akcí, která však byla domluvena předem, bude zdravotnická a organizační asistence při oslavách příchodu roku 2004 v Žatci. Samozřejmě spolupráce se chystá i s jinými organizacemi, například právě s ČČK České Budějovice, ale vzhledem ke vzdálenosti to asi nebude tak časté, jako mezi SDZZ ČK a Záchranáři Žatec.

Kdo vlastně byl za žatecké záchranáře na této poradě? Má maličkost a Ludvík. Chtěli jet i jiní, ale ať už pro nemoc, předvánoční běsnění hadrů nebo z jiných důvodů, zkrátka jim to nevyšlo. Tak snad poslední únorový víkend (27.-29.2.), to je datum další porady a cvičení.

Po poradě dorazili ještě žatečtí dobrovolní hasiči a několik málo dalších lidiček, kteří se už nemohli dočkat následujícího dne, kdy měla proběhnout všemi oblíbená "rojnice".

Abych to uvedl na pravou míru: je tradicí Rescue Patrolu, že mezi situacemi se vždy vyskytne vyhledávání osob v otevřeném terénu pomocí rojnice. A je také tradicí, že se v jednom místě rojnice přetrhne a část hledajících záchranářů se ztratí a tím zvýší počet osob hledaných, aniž by o tom zpočátku sami věděli. Tak se všichni těšili, že si to zkusíme v menší míře při tomto periodickém cvičení. (Periodická cvičení jsou novým projektem záchranářů z České Kamenice a jsou připravována v návaznosti na organizační porady.) Bohužel počasí nám nepřálo, a tak se místo do otevřeného terénu šlo do podzemních komplexů.

Toho jsem se já osobně nezúčastnil, protože jsem měl v plánu jet domů dřív, než měl tento cvičný zásah skončit a ještě jsem byl jmenovám "Mistrem Provianťákem", takže jsem za pomoci několika milých slečen připravoval bramboráky pro ostatní. No, byly tak dobré, že jsme jich během přípravy snědli skoro tolik (asi v pěti lidech), co zbylo na ostatní zasahující (něco kolem 20-25 osob). A ještě jsem se zakecal a ujel mi první plánovaný spoj, tak jsem jel později. Aspoň jsem stihl pozdravit vracející se záchranáře a popřát jim dobrou chuť. Měli očividnou radost z toho, že jim vůbec něco zbylo (jsem vyhlášený žrout, a tak spíš čekali prázdné talíře).

Ludvík se zásahu zúčastnil a moc se mu to líbilo. Zůstal ještě na další, večerní zásah. O tom ale já nic moc nevím, jen že se odehrál v budově, že se tam využila i lezecká výstroj a že ve sklepě - ve starém náhonu - bylo bahno, do kterého museli záchranáři (samozřejmě do toho počítám i žatecké hasiče) pro nějaké ty oběti. Prý byla ohromná legrace to po návratu domů uklízet. Chachachá :-)

Večer po zásahu a v neděli ráno postupně účastníci cvičení odjížděli domů. Našeho Ludvíka, který je z Jirkova, odvezli žatečtí dobrovolní hasiči do Mostu, čímž mu ušetřili docela velký kus cesty. Moc děkujeme, jestli to taky náhodou budete číst, kluci hasičský. A to je konec story o druhé poradě "Rescue Patrol 2004" a periodickém cvičení záchranářů.

Slavomil Jurnečka


*Úvodní strana*   *Činnost 2003*